Czwarty dzień
Niedziela. Pierwszy etap zdejmowania szwów za mną. Gdy się obudziłem i zmieniłem sobie opatrunek na napletku wisiała około 3cm nitka - część pierścienia napletka z nici chirurgicznych. Zniknęła też oponka. Chyba.
Pojawiła się za to fioletowa plamka na napletku od strony grzbietowej.
Codziennie biorę po 2 tabletki Cipronexu (cyprofloksacyny). W dawkowaniu antybiotyków ważna jest cykliczność. Ja przyjmuję jedną tabletkę o 9.00 a drugą o 21.00.
Ciprofloksacyna to flurochinolon. Lek należący do chemioterapeutyków. Jest to grupa analogiczna do antybiotyków – substancje w niej zawarte nie mają jednak swoich odpowiedników w naturze, w przeciwieństwie do antybiotyków..
Fluorochinolony hamują dwa enzymy bakteryjne: topoizomerazę IV i gyrazę DNA. Enzymy te odpowiadają za prawdłową strukturę podwójnej spirali DNA. Zablokowanie któregokolwiek z nich prowadzi do zaburzeń struktury DNA. Pod wpływem fluorochinolonów połączenie enzymu z DNA staje się nieodwracalne, co blokuje syntezę DNA i prowadzi do śmierci komórki.
Fluorochinolony mają więc podwójny punkt uchwytu w komórce bakteryjnej, ale większość związków ma większe powinowactwo do jednego z enzymów, który dla tego związku i określonego gatunku bakterii ma charakter podstawowego punktu uchwytu.
Fluorochinolony w porównaniu z wieloma lekami przeciwbakteryjnymi ulegają znacznie trudniejszej biodegradacji, co oznacza że ich stosowanie może prowadzić do gromadzenia się w środowisku naturalnym i selekcjonowaniu oporności.
Ciprofloksacyna to lek najbardziej aktywny spośród II genreacji fluorochinolonów. Jest aktywna wobec Escherichia coli, Citrobacter sp, innych bakterii G ujemnych, słabiej działa na Serattia, Pseudomonas, oraz na patogeny wewnątrzkomórkowe takie jak Chlamydie, Legionellę, Mycoplasmę. Jest aktywna wobec gronkowców i Listeria monocytogenes. Jednak w przypadku gronkowców monoterapii daje małe efekty.
Ciprofloksacynę możemy stosować nawet w zakażeniu laseczkami wąglika.
Działania niepożądane tej grupy leków są znaczne. Podawane dzieciom powodują uszkodzenia chrząstki stawowej, prowadzące do trwałego chromania. U dorosłych moga powowdować dolegliwości stawowe, przebiegające z obrzękiem, bólem i sztywnością. Tendinopatie rozwijające się w trakcie terapii powodują uszkodzenie ścięgien, mogą prowadzić też do ich pęknięcia. Cyprofloksacyna może dawać rekacje ze strony układu krążenia jak tachykardia, omdlenia ale najpoważniejszą z nich jest wydłużenie odstępu QT w EKG mogące prowadzić do zaburzeń rytmu komorowego (w tym zaburzeń typu torsade de pointes, które może grozić śmiercią.)
Zwykle nie wolno pić mleka i przyjmować innych związków zawierających wapń przy stosowaniu leków tej grupy. Tak też jest w przypadku ciprofloksacyny. Cipronex może tez powodować zaburzenia koncentracji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz